Jak postavit komín

Jak postavit komín

Stavba komínu nepatří mezi nejjednodušší. Nicméně připravily jsme pro vás jednoduchý návod jak nato. Pokud nechcete utrácet za řemeslníky, kteří by vám komín postavily, tak čtěte dál a komín si postavte sami.

Na stavbu komínu je třeba si pořídit tvárnice přímo pro tento typ stavby, které zakoupíte u prodejce komínových systému nebo ve stavebninách.

Založení komína 

Komín zakládáme na tvárnici uložené v betonu. Tvárníce musí být rovná, proto použijte vodováhu. Beton nechte pořádně zatvrdnout. Tvárnice ponese celou váhu komínu. Po vytvrdnutí betonu přichází na řadu uložení šamotových vložek s vyústěním kondenzátu (redukce). Na tvárnici nezapomeňte označit budoucí výšku podlahy. Je to nesmírně důležité pro izolaci šamotové vložky a pro odvod kondenzátu. Vyřízněte do tvárnice i větrací otvory pro přidělání větracích mřížek. Šamotové vložky založíme do tvárnice na beton a srovnáme do váhy. Na srovnání použijte gumovou paličku.

Stavba komínu

Pro stavbu komína je zapotřebí si zakoupit speciální lepidlo na tvárnice, to zakoupíte ve stavebninách. Dále budete potřebovat tmel a šamot pro spojení šamotových vložek. Na už zhotovený základ komínu (redukci) vložte šamotovou vložku s vyústěním pro čištění komínu a spojte tmelem. Odměřte si šířku čistícího otvoru a vzdálenost spodní hrany tvárnice. Tyto míry přeneste na další tvárnici a vyřežte otvor pomocí flexi. Otvor musí být větší, kvůli roztažnosti šamotové vložky. Na základovou tvárnici naneste lepidlo a tvárnici s otvorem usaďte pomocí gumové paličky. Do již usazené tvárnice, vložíme minerální izolaci (vatu).

Pokračujeme přiděláním další tvárnice a vložením další šamotové vložky. Tentokrát bez čistícího otvoru. Jakmile se dostanete do výšky, kde bude sopouch na kamna, vyřežte do tvárnice patřičný otvor. Výšku sopouchu najdete v dokumentaci zařízení (kamen).

Pokračujte nadále ve stavbě komínu až k poslední tvárnici. Postup se opakuje. Je dobré si stavbu rozdělit do více dní, tak aby stavba zatvrdla a dostala stabilitu.

Dokončení stavby

Do poslední založené tvárnice vložte izolaci 5 cm pod vrchní hranu a to z důvodu odvětrání. Poté je třeba si připravit šamotové vložky komína. Jejich výšku upravíme pomocí flexi, aby po položení krycí desky komína převyšovala tuto desku o 5-8 cm. Po seříznutí opět přiděláme tmelem. Přiděláme již poslední tvárnici a pak položíme krycí desku.

Nezapomeňte kontrolovat stavbu pomocí vodováhy a olovnice, tak aby stavba byla co nejrovnější.

Pokud si troufáte na stavbu komínu, tak s chutí do toho. Pokud budete pečliví tak to určitě zvládnete. Hodně zdaru!


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kontrolní kód *